Jak wybrać sejf?

Zapewne każdy, kto znajduje się w posiadaniu przedmiotów cennych, szczególnie niebezpiecznych lub takich, które powinny być chronione z innych względów stara się im zapewnić bezpieczeństwo w każdy możliwy sposób. Najlepszym metodą byłoby oczywiście umieszczenie takich rzeczy w instytucjach wyspecjalizowanych w podobnych zadaniach np. w skrytce bankowej, ale ich mała dostępność i stosunkowo wysokie koszty sprawiają, że nie zawsze będzie to rozwiązanie właściwe w danym przypadku.

Jeśli musicie trzymać precjoza, gotówkę, broń czy ważne dokumenty w domu czy firmie, to powinniście poważnie zastanowić się nad kupnem sejfu lub szafy pancernej. O ile w przypadku posiadania broni palnej prawo wymusza na jej użytkowniku zainwestowanie w specjalne sejfy na broń, to w innych sprawach takie zabezpieczenie może nie być już takie oczywiste.
Często zdarza się bowiem, że na przykład dokumenty przechowywane są po prostu w zwykłych szafach i zabezpiecza się je tylko poprzez zamknięcie ich na klucz. Warto wiedzieć, że taka przeszkoda nie stanowi właściwie żadnej ochrony przed dostępem osób niepowołanych, a już z pewnością ktoś kto posiada doświadczenie w przestępczym fachu, poradzi sobie z nim w mgnieniu oka.

W związku z powyższym wybór sejfu jako podstawowego zabezpieczenia dla cenniejszych przedmiotów wydaje się aż nadto oczywisty. Jak jednak dobrać odpowiedni sejf, aby spełniał swoje zadanie i jednocześnie nie zrujnował naszego domowego budżetu?

Naturalne wydaje się, że poziom zabezpieczenia powinien być wprost proporcjonalny do wartości przedmiotów, które mają być nim chronione. Zwykły, dostępny w markecie budowlanym sejf nie spełni swojego zadania jeśli zamierzamy w nim przechowywać bezcenne dzieło sztuki. Taki „mebel” jest raczej przeznaczony do chowania mniejszych sum pieniędzy czy zabezpieczenia biżuterii i niespecjalnie tajnej dokumentacji (uwaga na RODO).

W innych przypadkach trzeba będzie niestety pogodzić się z nieco większym wydatkiem. Sporą pomocą w wyborze może nam służyć jakikolwiek sklep internetowy zajmujący się sprzedażą podobnych akcesoriów. Zaglądając na taką stronę możemy w jednym miejscu porównać różne formy zabezpieczeń i jednocześnie skorzystać z pomocy doradcy online, który z pewnością dość dobrze będzie się orientował w tej dziedzinie. Pomoże nam to nie tylko dopasować sejf do pomieszczenia w jakim ma się znajdować, ale również do dostępnego budżetu, a także do innych form zabezpieczeń jakie są stosowane w miejscu przechowywania cennych przedmiotów.

About Henryk Czajka

Specjalista do spraw zabezpieczeń, sejfów, kas pancernych