Właściwe przechowywanie broni palnej

Posiadanie pozwolenia na posiadanie broni palnej to w naszym kraju całkiem spory przywilej, którego nie każdy obywatel może ot tak sobie dostąpić. Polityka rządu zmierza raczej do stałego zmniejszenia ilości broni w rękach obywateli, twierdząc, że do celów obrony przed zagrożeniami związanymi z przestępczością wystarczą siły policyjne, które są na tyle sprawne, że z pewnością ochronią przed większością niebezpieczeństw.

Jest to kwestia mocno dyskusyjna i w niektórych kręgach poddawana dość ostrej krytyce, ale w dzisiejszych czasach sytuacja prawna jest jaka jest i nic nie wskazuje na to, żeby miała ulec zmianie w najbliższym czasie.

W każdym razie, jeśli przebrnęliście już przez procedurę związaną z uzyskaniem pozwolenia na broń palną i macie prawo posiadania jej to musicie być świadomi, że przechowywanie broni w domu wiąże się ze spełnieniem kolejnych wymogów prawnych.

Przede wszystkim będzie wam potrzebna szafa na broń lub też sejf na broń. Przechowując broń palną w domu musicie być świadomi możliwych zagrożeń związanych z tym faktem. Zgodzą się ze mną zwłaszcza te osoby, które mają już rodziny i zdają sobie sprawę z tego jak niebezpieczna może być sytuacja jeśli ten z natury niebezpieczny przedmiot trafiłby na przykład w ręce dzieci. Jak tragicznie może się skończyć podobna sytuacja, możemy zaobserwować zwłaszcza w krajach z dość swobodnym dostępem do broni, gdzie co jakiś czas dochodzi do wypadków związanych z przypadkowymi, śmiertelnymi postrzałami, do których dochodzi zwłaszcza jeśli dostanie się ona w ręce dzieci. Czegoś podobnego z pewnością każdy wolałby uniknąć.

Pozostaje również kwestia ewentualnej utraty broni palnej na skutek włamania i kradzieży jej z miejsca przechowywania.

Żeby uniknąć takich sytuacji trzeba koniecznie upewnić się, że sposób w jaki przechowujemy broń palną całkowicie uniemożliwia dostęp do niej osobom do tego niepowołanym. Naturalnie uzyskanie stuprocentowej gwarancji jest niemożliwe, bo przecież nie ma takiego miejsca, do którego nie można się włamać, ale naszym obowiązkiem jest maksymalne utrudnienie powstania sytuacji.

W tym celu musimy się zaopatrzyć w szafę lub sejf posiadające odpowiednie certyfikaty i najlepiej umieścić je w miejscu trudno dostępnym i dodatkowo chronionym na przykład systemem alarmowym. Nie warto tu oszczędzać na tego typu „meblach”, od ich jakości może bowiem zależeć czyjeś zdrowie lub życie.

Dobrym pomysłem będzie też oddzielne trzymanie broni i amunicji, co wymaga co prawda zakupu np. dwóch sejfów, ale jest dużo bezpieczniejszą opcją.

About Henryk Czajka

Specjalista do spraw zabezpieczeń, sejfów, kas pancernych